Hoppa till innehållet
Kul i Malmö
Laddar Aktiviteter
  • Detta event har redan ägt rum.

Kul i Fryshuset

Upptäck Fryshuset Malmös många olika aktiviteter på februarilovet!

Vill du testa på något nytt, utveckla dina intressen eller bara ha en rolig stund tillsammans med andra? Hos oss på Fryshuset Malmö erbjuder vi en mängd olika aktiviteter för alla åldrar och nivåer.

Vi har engagerade ledare på plats som guidar och inspirerar dig, oavsett om du vill prova på sport, musik, dans, e-sport eller kreativt skapande. Viss utrustning finns att låna, beroende på aktivitet, så du behöver oftast bara ta med dig själv och ditt engagemang!

Det är gratis att delta i aktiviteterna och ingen föranmälan krävs. Kom och häng med oss, lär känna nya vänner och utvecklas i en trygg och peppande miljö. Hoppas vi ses!

Öppettider och åldersgrupper

Under veckan gäller olika öppettider. Yngre och äldre besökare är välkomna under olika tider.

Öppettider

  • Tisdag–Torsdag: kl. 15.00–21.00
  • Fredag: kl. 15.00–23.00
  • Lördag: kl. 15.00–00.00

Öppettider för olika åldrar

  • kl. 15.00–18.00: Fokus på den yngre målgruppen (12–15 år). Under denna tid blandar vi barn och tonåringar för att skapa en inkluderande miljö där alla känner sig välkomna.
  • kl. 18.00–00.00: Öppet för åldersgruppen 16–25 år.
Information om tillgänglighet (klicka för mer info)
  • Tillgång till tillgänglig/rullstolsanpassad toalett.
  • Omklädningsrummen är tillgängliga för rullstolar.
  • Ingången har dörröppnare/automatiska dörrar.
  • Lokalen är fri från trösklar eller det finns det möjlighet att ta sig över eventuella trösklar med ramp eller annan lösning.
  • Lokalen är fri från trösklar eller det finns det möjlighet att ta sig över eventuella trösklar med ramp eller annan lösning.
  • Tillgänglig parkeringsplats finns.
  • Lokalen har hiss/ramp.
  • Ledstråk för personer med synnedsättning finns.
  • Navigeringstavla för personer med synnedsättning finns.
  • Det finns relevanta verktyg eller utrustning för att personer med rörelsenedsättning ska kunna vara med.
  • Det finns möjlighet att verbalt berätta instruktioner till övningar för personer med synnedsättning.
  • Det finns möjlighet att visa instruktioner till övningar för personer med hörselnedsättning.
  • För personer med intellektuell funktionsnedsättning finns möjlighet att ställa extra frågor till tillgängliga ledare på plats. Vi använder ett enkelt språk och kan förklara särskilda begrepp för att alla ska förstå. Det finns möjlighet att anpassa inlärningstakten.
  • För personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar finns möjlighet att skapa mindre grupper eller att gå undan vid behov. Det finns möjlighet att anpassa inlärningstakten.
  • Våra ledare har erfarenhet och kunskap av att bemöta barn och unga med funktionsnedsättningar.
  • Vår ordinarie verksamhet är tillgänglighetsanpassad så att barn och unga med funktionsnedsättningar kan fortsätta i föreningens verksamhet.
/srv/drbd-web/home/kulimalm/public_html/wordpress/wp-content/themes/kulimalmo/tribe-events/modules/meta/details.php:17:
array(23) {
  'Stadsdel' =>
  string(18) "Södra innerstaden"
  'Ålder från' =>
  string(2) "12"
  'Ålder till' =>
  string(2) "25"
  'Taggar' =>
  string(8) "Höstlov"
  'Ange datum, veckodagar och klockslag för din aktivitet. Ex. 19-22 oktober, måndag-torsdag, kl. 10-15' =>
  string(506) "Schema för vecka 8 (16–20 februari)

Öppettider:
	•	Tisdag–Torsdag: 15.00–21.00
	•	Fredag: 15.00–23.00
	•	Lördag: 15.00–00.00

Målgrupper och tider:
	•	15.00–18.00: Fokus på den yngre målgruppen (12–15 år). Under denna tid blandar vi barn och tonåringar för att skapa en inkluderande miljö där alla känner sig välkomna.
	•	18.00–00.00: Öppet för åldersgruppen 16–25 år.

Vi är en trygg mötesplats där alla ska känna sig inkluderade och välkomna."
  'Kontaktperson' =>
  string(51) "Idriss Mataan Mohamod (idriss.mohamod@fryshuset.se)"
  'Ledare för aktiviteten är' =>
  string(18) "Kvinna, Man, Annat"
  'Förvaltning' =>
  string(18) "Ingen förvaltning"
  'Finns en tillgänglig/rullstolsanpassad toalett? (Ett stort rum där det finns handtag vid toalettstolen samt säkerhetslarm)' =>
  string(2) "Ja"
  'Är omklädningsrummen tillgängliga för rullstolar? (Gärna även ett utrymme där personer med assistenter av annat kön än det egna också är välkomna)' =>
  string(2) "Ja"
  'Har ingången dörröppnare/automatiska dörrar?' =>
  string(3) "Nej"
  'Är lokalen fri från trösklar/finns det möjlighet att ta sig över eventuella trösklar med ramp eller annan lösning?' =>
  string(2) "Ja"
  'Finns tillgänglig parkeringsplats? (Extra stor ruta nära till ingången utan trottoarer emellan)' =>
  string(3) "Nej"
  'Om lokalen har flera våningsplan, finns det hiss alternativt ramp?' =>
  string(3) "Nej"
  'Finns det ledstråk för personer med synnedsättning?' =>
  string(2) "Ja"
  'Finns den en navigeringstavla för personer med synnedsättning?' =>
  string(2) "Ja"
  'För personer med rörelsenedsättning? (Finns det relevanta verktyg eller utrustning för att alla ska kunna vara med? T.ex. kortare klubbor, kälkar, bollar i olika storlekar, med mera. Finns möjlighet att anpassa övningar efter olika motorisk förmåga?)' =>
  string(2) "Ja"
  'För personer med synnedsättning? (Finns möjlighet att verbalt berätta instruktioner till övningar och inte endast visa dem?)' =>
  string(2) "Ja"
  'För personer med hörselnedsättning? (Finns möjlighet att visa instruktioner vid övningar och inte endast berätta om dem?)' =>
  string(3) "Nej"
  'För personer med intellektuell funktionsnedsättning? (Finns möjlighet att ställa extra frågor till tillgängliga ledare på plats? Används ett enkelt språk och förklaras särskilda begrepp för att alla ska förstå? Finns möjlighet att anpassa inlärningstakten?)' =>
  string(2) "Ja"
  'För personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar? (Finns möjlighet att skapa mindre grupper eller att gå undan vid behov? Finns möjlighet att ställa extra frågor till tillgängliga ledare på plats? Finns möjlighet att anpassa inlärningstakten?)' =>
  string(2) "Ja"
  'Har era ledare erfarenhet och kunskap av att bemöta barn och unga med funktionsnedsättningar?' =>
  string(2) "Ja"
  'Är er ordinarie verksamhet tillgänglighetsanpassad så att barn och unga med funktionsnedsättningar kan fortsätta i föreningens verksamhet?' =>
  string(2) "Ja"
}
Information
Datum: onsdag 19 februari
Tid: 15.00–21.00
Ålder: 12–25 år
Stadsdel: Södra innerstaden
Kontaktperson: Idriss Mataan Mohamod (idriss.mohamod@fryshuset.se)
Kategori: , , , , , , ,

Plats

Fryshuset

Norra Parkgatan 2
Malmö, 214 22 Sverige

+ Google Map

Arrangör
Fryshuset Malmö
Telefon: +46 8691 76 00
E-post:
Webbsida: fryshuset.se/plats/malmo